top of page

Biralarımız

Old Queen Barling, Barleywine.

Türkiye’nin ilk kraft barleywine (arpa şarabı) tarzında birası, DAS bira atölyesinde sizler için özenle hazırlandı. İçeriğindeki yüksek alkolü elde edebilmek için ilave şeker kullanılmadı. Doygun gövdesini buna borçludur. Sadece arpa maltı, şerbetçi otu, maya ve su ile üretildi. Hava ile temasını kesmek için şişe kapağında mühür mumu kullanıldı. Yıllandırılabilir özelliğe sahip bu biramız, premium bir üründür, sınırlı sayıda üretildi. En iyi tadı yakalaması için, dört ay fermenterde, 6 ay şişede dinlendirildi.

Şişede yaşamına devam eden bu biramız, zengin ve kompleks aromalara ev sahipliği yapıyor. Görünüşte, yakutun kırmızı notalarının eşlik ettiği kehribar rengi, size ilk görüşte barleywine deneyimini tam olarak yansıtacak. Damakta ise, zengin malt içeriğinin kadifemsi dokusu, karamel ve marmelatımsı tatlar, kuru meyve aromaları ile şerbetçi otlarının verdiği bitter tat; dengeli ve uzun bir bitiş deneyimi sağlayacak. Old Queen Barling, kış aylarının soğukluğunda içinizi ısıtacak, yudum yudum, keyifle deneyimleyebileceğiniz, yüksek alkollü bir biradır.

En iyi aroma ve tat profilini yakalamak için bir kaç noktaya dikkat etmek gerekiyor:

  • Kesinlikle bardaktan (tercihen şarap kadehinden) içilmelidir.

  • En ideal içim sıcaklığı 9-12°C’dir. Bunun üzerinde alkol sıcaklığı hissiyatı artabilir. Altındaki sıcaklıklarda ise aromalar kapanır.

  • Filtrasyon uygulanmadığından, şişenin dibinde tortu bulunabilir. Kadehte berrak bir görünüm için, dibindeki tortuyu şişede bırakmanızı tavsiye ederiz.

7(1).png

DAS Dies'ale, Strong Amber Ale.

Das Dies'ale, Amber Ale türünde bir bira. Malt doygun, karamel notaları şerbetçi otunun bitterliği ile dengelenmiş, şerbetçi otlarından gelen floral notaları da hissedebileceğiniz, el yapımı biradır. Yüzde 6.6 alkol oranına sahiptir.​

Biramızı soğuk tankımızda 6 hafta boyunca bekletiyoruz. Durulması için dışarıdan hiç bir katkı maddesi kullanmadan, sadece yer çekiminden faydalanarak, mayanın çökmesini sağlıyoruz ve sizler için şişeliyoruz, fıçılıyoruz. Pastörizasyon ve filtreleme de kullanmadan, olduğu gibi sizlere sunulan bu el emeği bira, gövdesi ve içeriği bakımından el emeği olduğunu size hissettirecek.

Das Dies'ale ne demek? Das Dies'ale aslında Diesel, Das Dizel diye okunur, dizel motor yakıtından esinlenerek bu ismi almıştır. Yüksek alkollü ve 33'lük şişelerde olmasından dolayı, az ama fazla etkili olduğunu düşünerek bu ismi verdik. Markamızın ismi Das Bira olduğundan dolayı başına DAS kelimesini koyduk. Sonuna da Ale tipi bira olduğu için ALE kelimesini koyduk. Diesel oldu sana Dies'ale. :=)

Bagaj Degaj Bon Voyaj, Hoppy Blonde Ale.

Bagaj Degaj Bon Voyaj, ferah ve aromatik bir deneyim sunuyor. Bu biramız sürekli üretimde olacak. Her zamanki gibi kolay içimli, dengeli, aromatik, el yapımı bir blonde ale. Açık renkli ve %5.5 alkol oranına sahip. Şerbetçi otlarının sunduğu turunçgil ve floral notaların keyfine varın.​ Biramızı fermentasyon bittikten sonra soğuk tankımızda 4 hafta boyunca bekletiyoruz. Durulması için dışarıdan hiç bir katkı maddesi kullanmadan, sadece yer çekiminden faydalanarak, mayanın çökmesini sağlıyoruz ve sizler için şişeliyoruz, fıçılıyoruz. 

Pastörizasyon ve filtreleme de kullanmadan, olduğu gibi sizlere sunulan bu el emeği bira, filrtrelenmiş gibi berrak ve göz alıcı açık sarı bir renge sahip. Bu biramızın böyle olmasının diğerinin daha bulanık olmasının tek sebebi, kullanılan malt ve maltın miktarı. Biraların reçetelerine göre belirlenen bu oranlar, biramıza kendi karakterini veriyor.​

Bagaj Degaj Bon Voyaj, Das Dies'ale'i (ilk biramızı) piyasaya sunduktan sonra malt önde ve yüksek alkollü bira içmeyi tercih etmeyen sevdiklerimiz, bizlere biraz daha hafif, açık renkli fakat şerbetçi otu aromaları önde bir bira yapmamız gerektiğini ilettiler. Biz de yaptık. Bu ismi mutlu anlarımızı, tatillerimizi, keyifli seyahatlerimizi bize tatlı bir dille hatırlatması için böyle koyduk. Uzun ve saçma isimli biralar her zaman en sevdiklerimiz oldu, biz de böyle bir biramız olsun istedik.

Bagaj Degaj Bon Voyaj.png

Primitif Red IPA.

Primitif RED IPA, Moda'da Primitif Birahane ekibi, şef Burak Zafer Sırmaçekici önderliğinde ortaya çıktı. Şefimizin bira zevki ve koku, tat algıları ile bizim iş gücümüzü birleştirdik. Birayı iyi bilen, tanıyan, seven şefler bizler için çok büyük bir değer. Primitif Birahane kurucuları Burak Zafer ve Yankı, biranın yapımının her aşamasında bizzat emek verdiler.

Red IPA, hem malt hem de şerbetçi otlarına doyacağınız, malt doygun bir IPA. Red IPA kategorisinde olmasının sebebi koyu kehribar rengi  ile kırmızıya çalan bir renk profilinde olması. Biraya bu rengi veren, sadece kullanılan maltların kavrulmuş olması. Burunda çam, erik, doygun meyveler, tat olarak ise dengeli, uzun bir bitişe sahip. IPA acılığına doyarken, kolay içimli, damakta sizi yormayacak, keyifli bir deneyim vadediyoruz.

Primitif Red IPA, Primitif Birahane'de.

Primitif RED IPA.png

DAS Dies' Dos, Czech Style Dark Lager.

Das Dies'Dos, 2022 senesinde bir defaya mahsus üretilmiş olan özel bir biraydı. Çekya tarzı bir dark lager. Kolay içimli, koyu renkli, aromatik, el yapımı bir lager. 2022 Mart ayında özel bir ürün olarak ürettik. Daha doğrusu Ocak ayında ürettik, Mart ayına kadar bekledik. Çünkü biz biranın beşinci elementinin de zaman olduğuna inanıyoruz.

Das Dies'Dos'un rengi koyu kahve, kendisi lager mayasıyla düşük sıcaklıklarda fermente edildi. İki ay boyunca, sıfır derecede dinlendirildi. Pastörizasyon ve filtreleme yapılmadı. ​İlk lansmanımız ve en büyük heyecanımızı bu bira ile Maslak'ta Sanayi-1A'da yaşamıştık. Harika bir gündü. Gelen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Bu biramızın ismini Das Dies'Dos koyduk. Dos, MS_Dos. Geçmişe bağlılık, klasik ve alışılmış, ama farklı bir keyif veren bir bira. Eskilerden yüzümüze tebessüm getiren bir anı gibi. İşte Das Dies'dos da böyle ortaya çıktı. Etiketimizin üzerine bir command prompt koyduk, ve buraya biramızın mayalanma, fermantasyon başlangıcı ve şişeleme gibi tarihleri koyduk. Bu dikkatinizi çekmiş miydi?

Das Dies'Dos.png
Biralarımız ile ilgili geri bildirim vermek ister misiniz?

El emeği biralarımızı nasıl buldunuz? Memnun kaldınız mı? Bize yazarsanız çok mutlu oluruz. 

bottom of page