top of page

Biz Kimiz?

DAS team Duygu Animal ve Serhat.jpg

DAS bira takımı Duygu ve Serhat, A harfi de maskotları Animal (Muppet) dan oluşuyor. Serhat birayı yapıyor ve Duygu da ona yardım ediyor. İkimiz de Alman ve Avusturya ekolü olan liselerden mezunuz. Serhat Avusturya Lisesi, Duygu ise Cağaloğlu Anadolu Lisesi mezunu. DAS isminin oluşmasında bir etken de bu. Serhat Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi, Duygu ise Marmara Üniversitesinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri'nde yüksek lisansını tamamladı. Tanıştığımız zaman ikimiz de havacılık sektöründe, kurumsal firmalarda çalışıyorduk. Serhat teknik departmanda, Duygu ise satış ve pazarlama departmanında çalışıyordu.

2014 yılında hobi olarak evde bira yapmaya başladıktan sonra, kendimizi biranın türlerini keşfetmeye kaptırdık. Araştırdıkça ve farklı biralar yapıp, yeni biralar denedikçe, hayatımızın bu yönde ilerlemesi gerektiğine karar verdik. Yurt dışından ısmarladığımız kitaplardan, internetten, tanıştığımız bira ustalarından öğrendiklerimiz ile kendi deneyimlerimizi pekiştirdik. Keşfedilmesi gereken onca şeyi okuyup, kendimiz de bu işten çok keyif almaya başlayınca, hayatımızın merkezine birayı koyduk. Yurt dışında bu işi yapan insanlarla buluştuk, yeni biralar tattık ve farklı tatların, dokuların güzelliği ile büyülendik. Türkiye'de de o zamanlar yeni yeni başlayan bu akım da hem bize ilham oldu, hem de bizi cesaretlendirdi. Seneler seneleri kovaladı, bu arada bir kızımız oldu. Şimdi ailecek İstanbul'dan Kırklareli'ne taşındık, Lüleburgaz'a bağlı tatlı belde Büyükkarıştıran'da yaşıyoruz ve çalışmalarımızı burada, atölyemizde gerçekleştiriyoruz.

 

2018 senesinde firmamızı kurup, Lüleburgaz'da atölyemizi ekipmanlarımız ile hazırlayıp, gerekli başvuruları yaptık. 2020'de ülkemize döndük ve 2021 senesi Temmuz ayında ilk biramız olan Das Dies'ale piyasaya çıktı.

O zamandan beri birlikte en iyi ve en kaliteli birayı sizlere sunmak için çalışıp çabalıyoruz.

Atölye ve Biz

Biz atölyemizi Lüleburgaz'a çok yakın bir beldede, Büyükkarışıtan'da kurduk. Büyükkarıştıran'ı seçmemizin nedeni, Trakya'da bulunması, İstanbul'a yakın, yaşamak için ideal bir yer ve konum olarak Çorlu ve Lüleburgaz'ın tam ortasında olması idi. Butik şarap üreticilerinin de bulunduğu bir sanayi sitesi olması da, atölyemizi konumlandırmak için çok uygun bir nokta olduğunu ispatlar nitelikteydi. 

Babamız Mimar Lütfü Sancar'ın emekleri ile iki katlı atölyemizin giriş katını depo, üst katını da üretim yapılan kat haline getirdik. Ekipmanlarımızı plana göre yerleştirip, kendimiz kurduk. İlk bira denememizi gerçekleştirdik, ve izinlerimiz çıktığında satışa da başladık. Atölyemiz zamanla güzelleşiyor, daha da iyi olması için gerekli yatırımları yapıyoruz.

Bir ekip olarak üretimi, paketlemeyi, satışı ve dağıtımı kendimiz yapıyoruz. Dağıtımımızı kendimiz yapıtığımız için sürekli atölyede olamıyoruz. Dağıtım sırasında satış yaptığımız yerler ile sürekli iletişim halinde olmak ve satış noktalarımızdan geri bildirimleri alıp, sürekli temasta kalmak bizi çok mutlu ediyor. Yeni insanlar tanıyoruz ve bu hayatımızı daha da anlamlı kılıyor. En iyi kaliteyi korumak ve her zaman kontrolü sağlamak için kendimiz tüm satış noktalarımız ile ilgileniyoruz.

IMG_3935.JPG
IMG_3939.JPG

Bu fotografımız da 2016 senesinde düzenlenen TUBIKOK ev biracıları yarışmasından bize kalan hatıralar. Bu yarışmada ev biracısı olarak IPA ve Pale Ale türlerinde iki tane birinciliğimiz olmuştu. Bu şişeler de o zaman kullandığımız ev biracılığı günlerinden bize hatıra kaldı.

Harika bir gündü...

bottom of page